• Cougar

  Політехнічний ліцей

 • Lions

  Політехнічний ліцей

 • Snowalker

  Політехнічний ліцей

 • Howling

  Політехнічний ліцей

 • Sunbathing

  Політехнічний ліцей

Понеділок, 28.11.2022, 16:53
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Ми у соцмережах
Наш герб
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

4. Лабораторно-практична робота №1. Підбір твердосплавних пластин до різальних інструментів в залежності

Лабораторно-практична робота №1

Тема лабораторно-практичної роботи:

Підбір твердосплавних пластин до різальних інструментів

в залежності від оброблюваного матеріалу та виду обробки

Мета лабораторно-практичної роботи: ______________________________

(учні визначають самостійно)

Обладнання лабораторно-практичної роботи: завдання до лабораторно-практичної роботи, деталі, різці, фрези, зошит для лабораторно-практичних робіт, ручка, олівець, лінійка.

Основні терміни та поняття: тверді сплави, твердосплавні пластини, різальний інструмент, оброблюваний матеріал, вид обробки, різці, фрези, марки твердосплавних пластин, групи твердих сплавів, вольфрамокобальтові тверді сплави, титанокобальтові тверді сплави, титанотанталокобальтові тверді сплави, однокарбідні, двокарбідні, трьохкарбідні.

1.Завдання до лабораторно-практичної роботи:

Навчитися підбирати твердосплавні пластини до різальних інструментів в залежності від оброблюваного матеріалу та виду обробки.

2.Теоретичні відомості до лабораторно-практичної роботи:

2.1.Основні відомості про тверді сплави

Тверді сплави виготовляють методами порошкової металургії. Основні компоненти: карбід вольфраму (WC), карбід титану (ТіС) і карбід танталу (ТаС), зв’язкою служить металічний кобальт, нікель, або молібден. Теплостійкість твердих сплавів різних марок становить 800-1100оС, що позволяє значно підняти швидкість різання (до 150-200 м/хв). Недолік їх – відносно низька міцність на згин σзг=0,9-1,6 гПа, а у швидкорізальної сталі σзг=3-3,5 гПа. Міцність на стиск σст=4-6гПа, а твердість 90-96 НRA.

В залежності від хімічного складу тверді сплави поділяються на 4 групи: однокарбідні, двокарбідні, трьохкарбідні і безвольфрамові.

Однокарбідні тверді сплави (ВК) містять карбід вольфраму і кобальт. Широко відомі марки ВК3; ВК4; ВК6; ВК8; ВК10; ВК15. Цифрою вказано процентний вміст кобальту, а решта –карбід вольфраму. Із збільшенням кількості кобальту зменшується твердість сплаву і росте пластичність, тому для чорнової обробки застосовують марки ВК8. ВК10, а для чистової – ВК3, ВК4. Фізико-механічні властивості твердих сплавів залежать від розміру зерен. Вони можуть бути грубозернисті, нормальні, дрібнозернисті і дуже дрібнозернисті (розмір зерен до 0,5мкм), позначаються вони відповідно, наприклад, ВК6В, ВК6 ВК6-М, ВК6-ОМ. Сплав ВК6-ОМ додатково легований до 2% ТаС.

Однокарбідні тверді сплави добре зарекомендували себе при обробці чавунів. Для виготовлення інструменту, який працює з ударним навантаженням (обдирочні операції, переривисте точіння) застосовують грубозернисті тверді сплави (ВК6В). Згідно з нормами ІSO одно карбідні тверді сплави у своєму позначенні мають букву К (К01, К05, К10, К20, К30, К40) і фарбуються у червоний колір. Тут маркування ведеться не по хімічному складу, а по механічних (експлуатаційних) властивостях, тому деякі однокарбідні тверді сплави не обов’язково будуть у марці мати букву К. В деякій технічній літературі зустрічається позначення НW.

Двокарбідні тверді сплави (ТК) у своєму складі містять карбід вольфраму (основна складова), карбід титану і кобальт. Широко застосовуються марки Т30К4, Т5К10, Т15К6 (15% ТіС; 5%Со, 80%WC). При однаковому вмісті кобальту двох карбідні тверді сплави мають вищу твердість і хрупкість ніж одно карбідні, тому їх використовують для напівчистової і чистової обробки сталі. Згідно з нормами ІSО їх маркування починається з букви Р (Р01, Р10, Р15, Р20, Р30, Р40) і фарбуються в синій колір, в деякій літературі вони позначаються НТ.

Трьохкарбідні тверді сплави (ТТК) складаються з карбіду вольфраму, карбіду титану, карбіду танталу і металічного кобальту (зв’язки). Використовуються марки ТТ7К12 і ТТ20К4, вони характеризуються високою зносостійкістю і експлуатаційною міцністю (σв=1,3-1,6мПа), добре витримують ударні навантаження, вібрації і використовуються при струганні і фрезеруванні. Згідно з нормами ІSO їх маркування починається з букви М (М10, М20, М30, М40), або НМ, колір жовтий.

2.2. Область використання твердих сплавів в токарній обробці.

Група

Марки сплавів

Області використання сплавів

Токарна обробка

Р01-Р05

Т30К4

Фінішна та чистова обробка вуглецевих та загартованих сталей міцністю до 50HRC; точіння, розточування, нарізання різьби.

Р10-Р20

Т15К6

Т14К8

Чорнове та напівчистове точіння вуглецевих, конструкційних та легованих сталей та стального лиття при безперервному різанні; чистове розточування та точіння при копіювальній обробці.

Р15-Р25

ТТ20К9

Напівчистове та чорнове точіння при рівномірному перерізі зрізу та безперервному різанні, напівчистове та чистове точіння при поганих умовах роботи, напівчистова обточка та розточка при копіювальній обробці.

Р25-Р35

Т5К10

Обдирочне та чорнове точіння та розточування при перервному різанні; чорнове точіння при копіювальній обробці, відрізка токарними різцями, напівчистове стругання та інші види обробки вуглецевих та легованих сталей у вигляді поковок, штамповок та відливок.

Р40

ТТ7К12

Т5К12

Важке чорнове точіння стальних поковок та відливок по кірці із раковинами та неметалевими включеннями при нерівномірному перерізі та ударах. Усі види стругання. Робота на нежорсткому обладнанні.

М05-М15

ВК60М

ТТ8К6

Чистове та напівчистове обточування та розточування, нарізання різьби, розгортання легованих, нержавіючих та жаростійких сталей та сплавів, сплавів алюмінію з великим вмістом кремнію та інших кольорових металів при великих швидкостях різання.

М20-М30

ТТ10К8Б

Напівчистове та чорнове точіння, розточування, стругання та свердління ковкого чавуну, сірого чавуну з кулеподібним графітом, високолегованою сталлю та стального лиття, автоматної сталі, нержавіючих, марганцевистих та жаростійких сталей.

М30-М40

ВК10ОМ

Обдирочне та чорнове точіння відливок та поковок з раковинами та включеннями, чорнове стругання високолегованих сталей, стального лиття, жаростійких сталей та сплавів з низькими швидкостями різання.

К01-К05

ВК3

ВК60М

ВК3МЛ

Чистове точіння та розточування сірого чавуну твердістю більше 220HB, цементованих та загартованих вуглецевих та легованих сталей, алюмінієвих та інших кольорових металів та сплавів, абразивних неметалевих матеріалів, відбілених чавунів високої міцності.

К05-К15

ТТ8К6

ВК6М

ВК60М

Чистове та напівчистове обточування та розточування, нарізання різьби, розгортання сірого чавуну твердістю більше 220HB, ковкого чавуну, кольорових металів та сплавів, графіту та неметалевих матеріалів, жаростійких та титанових сталей та сплавів.

К15-К25

ВК6

ТТ8К6

Напівчистове та чорнове точіння та розточування при безперервному різанні, чистова обробка при перервному різанні, свердління отворів, зенкерування та попереднє розгортання сірих чавунів твердістю менш ніж 220HB, кольорових металів та їх сплавів.

К25-К40

ВК6

ВК8

ВК4

Чорнове точіння та розточування сірих чавунів при нерівномірному перерізі зрізу та перервному різанні, зенкерування та свердління отворів, обробка кольорових металів та неметалевих матеріалів, жаростійких сталей та сплавів.

2.3. Область використання твердих сплавів у фрезерній обробці.

Група

Марки сплавів

Області використання сплавів

Фрезерування

Р10

Т15К6

Чистове та напівчистове фрезерування вуглецевих та малолегованих конструкційних сталей, сталевого лиття, поковок.

Р20

Т14К8

Напівчистове та чорнове фрезерування сталевих деталей.

Р15-Р30

Т14К8

ТТ20К9

Фрезерування деталей із конструкційних та легованих сталей, в тому числі із спеціальним покриттями (висока стійкість до термоциклічних навантажень). Фрезерування колінвалів, глибоких пазів.

Р25-Р35

ТТ20К9

Т5К10

Чорнове фрезерування конструкційних сталей (висока стійкість до ударів, робота у важких умовах на нежорсткому обладнанні).

Р30-Р40

ТТ7К12

Т5К10

Т5К12

Особливо важкі умови фрезерування конструкційних вуглецевих та легованих сталей, сталевого лиття, поковок.

М20-М30

ТТ10К8Б

Напівчистове фрезерування ковкого чавуну, сірого чавуну з шароподібним графітом, високолегованих нержавіючих та жаростійких сталей.

М30-М40

ТТ10К8Б

ВК10ОМ

Чорнове фрезерування відливок та поковок з раковинами та неметалевими включеннями. Робота на нежорсткому обладнанні.

К05-К15

ВК60М

ТТ8К6

ВК6М

Універсальні марки для чистового фрезерування сірого, ковкого та відбіленого чавуну, автоматної сталі, кольорових металів та сплавів, а також неметалевих матеріалів.

К15

ВК60М

Універсальні марки для напівчистового та чорнового фрезерування цілісних та перервних поверхонь деталей із чавунів, кремнієвистих сплавів та інших кольорових металів, колінчастих валів із легованих чавунів.

К15-К25

ТТ8К6

ВК6М

ВК60М

Чорнове та напівчистове фрезерування цілісних поверхонь із конструкційних матеріалів та сплавів.

К25-К35

ВК6

ВК8

Чорнове фрезерування перервних поверхонь сталей, чавунів, кольорових металів, неметалевих матеріалів.

3 Послідовність виконання лабораторно-практичної роботи (для виконання завдання роботи необхідно скористатися таблицями пунктів 2.2 та 2.3):

3.1.Як виготовляють тверді сплави?

3.2.Які основні компоненти твердих сплавів?

3.3.Перелічити основні групи твердих сплавів.

3.4.Чому тверді сплави називають однокарбідними, двокарбідними, трьохкарбідними?

3.5.Підібрати марки твердосплавних пластин до різальних інструментів в залежності від оброблюваного матеріалу та виду обробки:

3.5.1.Токарна обробка:

-сірий чавун: напівчистове фрезерування;

-сірий чавун: чорнове фрезерування;

-сталі (вуглецеві, леговані): чорнове та напівчистове точіння;

-сталі (вуглецеві, леговані): чистове точіння;

-кольорові сплави: чистове та напівчистове точіння та розточування.

3.5.2.Фрезерна обробка:

-сірий чавун: напівчистове та чистове точіння;

-сірий чавун: чорнове точіння та розточування;

-сталі (вуглецеві, леговані): чорнове та напівчистове фрезерування;

-сталі (вуглецеві, леговані): чистове фрезерування;

-кольорові сплави: напівчистове та чорнове фрезерування.

4.Звіт по лабораторно-практичній роботі. Висновок виконання лабораторно-практичної роботи.

(оформлюється відповідно до послідовності виконання роботи)

5.Підведення підсумка уроку

Здача викладачеві на оцінювання зошитів з лабораторно-практичних робіт, повідомлення теми наступної лабораторно-практичної роботи та питань, які будуть розглядатися в роботі.

6.Домашнє завдання

Підготовка до лабораторно-практичної роботи по темі «Ознайомлення з неметалевими матеріалами, які використовуються при токарній обробці. Їх визначення за зовнішнім виглядом та властивостями» за питаннями для самоконтролю (питання подані нижче). Відповіді на питання оформити в робочих зошитах.

7.Питання для самоконтролю

1.Дати визначення поняттю «Пластмаси».

2.Перелічити види пластмас.

3.Якіими властивостями володіють пластмаси.

4.Яке застосування пластмас?

5.Що означає абразивні матеріали?

6.Як виготовляють абразивні матеріали?

7.Яке застосування абразивних матеріалів?

8.Перелічити види абразивних матеріалів.

9.Що означає штучні абразиви?

10.Що означає природні абразиви?

8.Рекомендовані джерела для підготовки до наступної лабораторно-практичної роботи:

1.Чумак М.Г., Матеріали та технологія маш

Форма входу
Поділитися
Пошук
Новини сайту
Календар
«  Листопад 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Наші партнери


Правова допомога